en-ROSTLINNÁ MLÉKA

11/02/2021

Kupované rostlinné nápoje obsahují více sacharidů než kravské mléko a často jsou doslazovány cukrem. Z tohoto hlediska se tedy jedná spíše o "sladkou vodu". Proto je lepší si udělat mléko buď doma, nebo opět číst složení a vybírat si ty nedoslazované.

Naopak mohou být dobrým zdrojem vitamínů, minerálních látek a lecitinu. Obsahují ve větším či menším množství i vlákninu.

Sójové nápoje obsahují fytoestrogeny, kterým se přisuzuje pozitivní vliv pro zdravý žen, zvláště v klimakteriu a post menopauze.

Ovesné nápoje díky vysokému obsahu vitamínu B a zinku pomáhají v boji proti únavě.

V nápojích z pohanky najdeme rutin, který má příznivé účinky na srdečně-cévní systém.

Oblíbené jsou také konopné nápoje. Předností konopných semínek je vyvážený poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, dále vysoký obsah vitamínů A, C a vitamíny skupiny B.

Hlavní subjektivní nevýhodou rostlinných nápojů je jejich specifická chuť, která může od pití těchto nápojů odrazovat. Proto jsou do nápojů přidávány různé chuťové a stabilizační přísady, které však výživovou hodnotu těchto výrobků nevylepšují, někdy dokonce právě naopak zhoršují. Často se jedná o kukuřičný škrob a o ovocné či jiné příchutě na bázi jednoduchých cukrů, které zbytečně zvyšují glykemický index a kalorickou hodnotu nápoje.

Rostlinné nápoje nejsou vhodné pro malé děti jako náhrada za kravské mléko. Neobsahuji dost vápníku, důležitého při vývoji organismu, mají málo bílkovin, energie a některá mohou vyvolat i alergie. U dětí se příjem sójových nápojů doporučuje až od tří let, jelikož je sója silným alergenem.

Rostlinné nápoje, se kterými se můžete nejčastěji setkat:- v tekuté formě - Provamel, Alpro, Alnatura, Soya
- v sušené formě - například Topnatur, Zajíc (jejich výhodou je obohacení o vitamíny, snazší skladování a příprava, nevýhodou naopak přidaný kukuřičný sirup, některé sušené nápoje mohou mít méně příznivé složení než nápoje tekuté, apod).

Pokud to nevyžaduje zdravotní stav, není důvod kravské mléko a výrobky z něj zcela z jídelníčku vynechávat. Za sebe ovšem doporučuji je využívat s rozumem a převážně v zakysané podobě. S nadbytkem cukru a lepku, způsobuje opět v těle ony nechtěné záněty a alergie. Mléčné výrobky jsou ale dobrým zdrojem důležitého vápníku. Bílkoviny mléka patří mezi takzvané plnohodnotné, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Taktéž obsahuje kasein, který vykazuje u člověka ochrannou funkci pro jaterní buňky a ovlivňuje růstovou aktivitu. Mléčný tuk je lehce stravitelný, dodává tělu energii, vitamíny, a to především skupiny B, vitamíny A, D, E a K.

JAK JE TO S PITÍM MLÉKA KRAVSKÉHO A JAK SE NA TO DÍVÁM JÁ 

Naši rodiče a babičky pamatují mléčné svačiny ve škole. Mléko se tehdy masově Propagovalo. Když jsme mléko nechtěli, tak nám hrozili, že budeme mít špatné zuby i kosti. Dnes už je postoj ke konzumaci kravského mléka naštěstí mnohem tolerantnější. Už nejste za exoty, když mléko z nějakých důvodů odmítáte a nikdo vám ho se vztyčeným prstem nevnucuje. Jak si stojí dnes kravské mléko v našem jídelníčku?

Zatímco dříve se kravské mléko považovalo za nenahraditelný zdroj vápníku dnes už je všeobecně známo, že jsou potraviny, které vápníku obsahují srovnatelné nebo i větší množství. Potravinou s vysokým obsahem vápníku je například mák - obsahuje ve 100 gramech až 12 krát více vápníku.

Navíc vápník najdete třeba v mase.

Pokud dodržujete skutečně a PESTRÝ A VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK nedostatkem vápníku zcela jistě trpět nebudete, i když se kravskému mléku vyhnete. Tak to vidím já.

Argument, že vápník získáte jedině z kravského mléka, proto rozhodně u mě nemá šanci. Ovšem mléko je velmi dobrým zdrojem bílkovin, které k životu potřebujeme.

I ty se ale dají získávat z různých zdrojů. Například mořské řasy jsou výborným zdrojem bílkovin. Další plnohodnotnou náhradou kravského mléka je mandlové mléko. V mandlích najdete všechny důležité živiny, od bílkovin přes tuky až po sacharidy. Ačkoli tuky tvoří více než polovinu hmotností mandle, ze 45 % se jedná o nenasycené mastné kyseliny - omega 6 mastné kyseliny velmi prospěšné pro vaše tělo.

Vaše a svá Fit Makyta