CITRONOVÝ DORT S KOKOSOVÝM KRÉMEM A MALINAMI
Bezlepkový a bezmléčný dort
- náplň - kokosový krém s lemon curd a malinami
Recept na korpus:
150 g mletých kešu ořechů
150 g bezlepkové mouky např. Jizerka
8 domácích slepičích vajíček - bílky zvlášť a žloutky zvlášť, bílky vyšlehat do pěny se špetkou soli
Žloutky vyšlehat s 10 g vanilkového cukru a 40 g xylitolu do světlé husté pěny
Po vyšlehání přidáme ke žloutkům šťávu ze 2 citronů. Kdo chce může přidat i jednu až dvě kapky esenciálního bio oleje citronového třeba tento
https://angel-oil.cz/.../24-citronovyolej-angel-oil-622201342...
K ořechům a mouce přidáme 4 g jedlé sody a zamícháme.
Ke žloutkům zamícháme sypkou směs a pak i opatrně vmícháme vyšlehané bílky.
Těsto přendáme do kulaté dortové formy o průměru 26 cm vymazané a vysypané nebo vystlané pečícím papírem, či silikonové - jakou máte.
Pečeme na 170°C 35 minut dle typu trouby. Kontrolujeme špejlí, zda se nelepí.
Necháme na mřížce vychladnout a připravíme si kokosový základ pro krém.
500 ml kokosového krému smetanového Planton z Lidlu nebo můžete využít tuhou část z kokosového mléka hustého či si vyrobit vlastní kokosovou smetanu z kokosu doma tak, že rozmixujete kokos s vodou a přes plátno procedíte.
Dále si připravíte krém Lemon curd :
4 žloutky
70 x xylitolu
60 g ghí
50 ml citronové šťávy a nastrouhaná kůra z 1-2 citronů v Bio kvalitě a řádně umyté kartáčkem a ekologickým mýdlem či prostředkem, případně aspoň octovou vodou.
Žloutky smícháme s citronovou šťávou a xylitolem nebo jiným sladidlem dle preferencí - tř. cukr, řepný cukr apod. A mícháme na párou dokud se nevytvoří hustá hmota - trvá to tak 15 minut. Pozor ať žloutky neuvaříte a nemáte míchaná vajíčka :-)
Poté přidávejte ghí a postupně zamíchejte na lesklou hmotu a nechte vychladnout.
Smíchejte 2/3 lemon curd s kokosovým krémem a dle chuti doslaďte nebo nechte tak, pokud vám to stačí. Pokud je krém moc řídký pak přidejte ještě do krému želatinu a to 1 pl sypké želatiny nebo agar, dle toho s čím rádi pracujete. Želatinu připravte dle návodu.
Vychladlý korpus rozřízněte na dva pláty a naplňte většinou krému, trochu si nechte na obmazání dortu. Na krém navrstvěte tak 30-50 g čerstvých a umytých malin. Přiklopte druhou částí dortu a obmažte zbylým krémem boky. Na vrch namažte zbývající lemon curd a zdobte malinami čerstvými i lyofilizovanými.
Podávat chlazené, dobrou chuť.